Blogi, wspomnienia, artykuły związane z festiwalem

Jak było? Czego doświadczyłeś? Z czym wracasz? Co rozwijać, co zmienić?
Gość
 

Post 14 sie 06, 21:47

Po pierwsze, nie jestem Szymonem Holcmanem, choć razem w enh.tv występowaliśmy.
Po drugie, dziękuję za słowa krytyki.
Po trzecie, za rok spróbuję pisać lepsze relacje.

PS. Do Soffika-zoe: Czy my się znamy? A tak w ogóle, to dziękuje za miłe słowa (chyba jedyne tutaj).

Pozdrawiam,
Sztybor, choć pisany często Bartosz Sztybor, bądź Sztybor Bartosz

Avatar użytkownika
cze67
 
Posty: 836
Na forum od:
14 cze 06, 10:34

Post 16 sie 06, 8:30

A jednak, jest coś w rodzaju "ciągu dalszego" w Polityce:

Polityka 33/2006
Nowe dźwięki w starym kinie
Nieme kino powraca. Pomagają mu nowi taperzy: jazzmani, rockmani, didżeje, muzycy klasyczni. Filmy grozy czy awangardy sprzed lat zyskują dziś nowy wymiar.

Dorota SzwarcmanPokazy niemych filmów z muzyką na żywo spełniają dziś zupełnie inną funkcję niż wówczas, gdy innego kina po prostu nie było. To jakby nowy rodzaj spektaklu. Coraz częściej po tę formę sięgają organizatorzy przeglądów i festiwali filmowych; powstają też imprezy wyłącznie temu zjawisku poświęcone. Jedni muzycy grywają do filmów niemych z własnej inicjatywy; inni z namowy szefów festiwali (i przeważnie nie żałują).

Ostatnio przypominane są również oryginalne kompozycje filmowe, jak ilustracja Prokofiewa do filmu „Aleksander Newski” Eisensteina, której plenerowe wykonanie na placu na tyłach Opery Wrocławskiej zamknęło festiwal Era Nowe Horyzonty. Zwieńczyło ono cykl pokazów we wnętrzu opery – retrospektywę filmów Friedricha Murnaua w 75 rocznicę śmierci, którym akompaniowali na żywo artyści z Niemiec, Węgier, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz Polski (Tymon Tymański z zespołem, Marysia Peszek z Elektrolotem, Kanał Audytywny). Ponadto „Gabinetowi doktora Caligari” Roberta Wiene (urodzonego we Wrocławiu!) towarzyszył Amerykanin Geoff Smith na swoich cymbałach młotkowych zwanych dulcymerem, których brzmienie potęgowało nastrój grozy.

Większość nowych ilustracji do starych filmów jest przynajmniej w pewnym stopniu improwizowana na bieżąco. Od niedawna zaczęły też powstawać nowe, zapisane kompozycje przeznaczone do wykonywania z owymi filmami. Na świecie dzieje się tak już od dawna; polscy kompozytorzy, dotychczas tworzący tylko do filmów nowych, dopiero od niedawna zajęli się również kinem niemym. Dwa lata temu z inicjatywy Romana Gutka Abel Korzeniowski, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Krzysztofa Pendereckiego i autor muzyki do filmu Jerzego Stuhra „Duże zwierzę”, skomponował nowy podkład pod arcydzieło awangardy z 1927 r. – „Metropolis” Fritza Langa, angażując wielką orkiestrę, stuosobowy chór, organy i dwie solistki – Novikę i Anię Witczak z folkowego zespołu Dikanda; pokaz odbył się w Cieszynie w 2004 r. (muzyka przypominała nieco Carla Orffa i była w sumie mniej nowoczesna niż autentyczna, ekspresjonistyczna ilustracja Gottfrieda Huppertza, którą możemy podziwiać w wydaniu DVD). Z kolei młody lubelski kompozytor Rafał Rozmus stworzył własne wersje muzyki do filmów „Dama Pikowa” Jakowa Protazanowa oraz do komedii z Busterem Keatonem „Buster i milion krów”; obie były również wykonywane na festiwalach w Lublinie i Zwierzyńcu.

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Polityki".

Iz
 
Posty: 9
Na forum od:
4 lip 06, 21:00

Post 16 sie 06, 20:43

Najnowszy numer "Pro Arte" - poznańscy kinomaniacy dzielą się wrażeniami. 12 artykułów - recenzji. Można polemizować, komentować! www.proarte.net.pl
Zapraszam!!

Gość
 

Post 3 wrz 06, 23:59

Pozwolę sobie takie coś, bardzo udane moim zdaniem http://www.ofilmie.pl/varia/enh2006_koles.html

filip
 
Posty: 154
Na forum od:
18 sty 06, 21:17

Post 23 paź 06, 11:51


Poprzednia strona

Powrót do 6. - Wrażenia pofestiwalowecron