Karel Vachek

Dyskusje o programie 5. Festiwalu Era Nowe Horyzonty. Zapowiedzi wydarzeń filmowych, muzycznych i innych. Komentarze uczestników.
eMWu
 

Post 10 lip 05, 21:12

czy ktoś umie mi coś powiedzieć na temat Karela Vacheka?jest pare jego filmów w cyklu SZTUKA DOKUMENTU: PRZEGLĄD FILMÓW W ŚRODKU EUROPY. Intyrygują mnie tytuły i długość trwania jego filmów Jestem prawie pewien że to coś bardzo oryginalnego. Pytanie tylko czy to coś dla mnie.Czy jest tam charakterystyczny czeski humor?

Roman Gutek
NH-Kreator
 
Posty: 1052
Na forum od:
8 gru 04, 9:10

Post 10 lip 05, 21:42

eMWu: w Cieszynie zostana pokazane wszystkie filmy pełnometrażowe (nawet bardzopełnometrażowe) Karela Vacheka. Jak wiesz każdy z nich trwa w granicach czterech godzin. Vachek to guru wśród czeskich dokumentalistów. Jerst bardzo ciekawy i oryginalny. Tezyser przyjedzie do Cieszyna. Warto poświęcić czas temu twórcy. Pozdrawiam serdecznie. Roman Gutek. Na koniec przytoczę post z naszego forum:

cze67 Gość Wysłany: Pią 24.06.2005 7:01 Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Yessss! Karel Vachek!!! W zeszłym roku na projekcji jego filmu (a był rewelacyjny!!!, dla wielbicieli czeskiego humoru jazda obowiązkowa) było zaledwie kilkanaście osób, może teraz przyjdzie więcej. Ja strasznie się cieszę! Podziękowania.

stazzio
 
Posty: 131
Na forum od:
30 sty 05, 1:13

Post 11 lip 05, 21:17

W zeszłym roku na festiwalu pewnego pięknego poranka w kinie Piast byłem jedną z ok. siedmiu (sic!) osób oglądających film z Karela Vacheka... I to było jedno z najważniejszych dla mnie odkryć festiwalu. :shock:
W tym roku na pewno obejrzę wszystko, co z dorobku tego reżysera zostanie zaprezentowane. Ciężko filmy Vacheka opowiedzieć (nie tylko ze względu na dlugość metrażu). Tak, eMWu, to rzeczy baaardzo oryginalne...
Mnie urzekają kwintesencją czeskiego spojrzenia na świat. Odpowiednikiem w kinie fabularnym mogą tu być obrazy Petra Zelenki (Rok Diabła, Samotni, czy Zwyczajne szaleństwa - przeróbka jego sztuki teatralnej, prezentowana na ENH 2005), a w prozie z pewnością Hrabal - nie chodzi o tematykę, ale o pewien szczególnego rodzaju stosunek do życia i szczególny sosób opowiadania o nim.
Szczerze polecam amatorom czeskiego poczucia humoru. Na pewno będziecie zachwyceni.
Pozdrowienia :wink:

cze67
 

Post 12 lip 05, 8:46

Potwierdzam raz jeszcze. Kto lubi wymienione przez stazzio filmy, komu podoba się zawarty w nich absurdaln-abstrakcyjny humor MUSI obejrzec Vacheka, bo jest to naprawdę nieziemska jazda. Myslę, że wielbiciele absurdów nieco w stylu Monty Pythona (tyle że czeskiego i dokumentalnego) także powinni być usatysfakcjonowani.

Yellowe
 
Posty: 129
Na forum od:
18 mar 05, 17:24

Post 12 lip 05, 15:29

juz sie ciesze na te filmy.
ciekawe tylko, czy sie wyrobie.

stazzio
 
Posty: 131
Na forum od:
30 sty 05, 1:13

Post 17 sie 05, 23:19

Obejrzałem na festiwalu wszystkie cztery Vachki i jestem nimi niezmiernie ucieszony. Najchętniej nabyłbym je na DVD, ale pewnie to niemożliwe (nawet w Czechach nie ma). Trudno.
Mam tylko jedno "ale" a propos seansów cieszyńskich: moim zdaniem polskie tłumaczenie wszystkich filmów Vachka było skandalicznie słabe. Nie dość, że z błędami interpunkcyjnymi (o nie mniejsza, bo to i w "normalnych" kinach standard) i ortograficznymi (niestety), ale również stylistycznymi i rzeczowymi...
Zlecenie przekładu osobie niezbyt biegle władającej językiem polskim nie było chyba najlepszym pomysłem. W każdym razie efekt pracy tej osoby dość znacznie utrudniał mi odbiór dzieł Vachka.


Powrót do 5. - Przed FF NH 2005cron