Jacques Rivette (1928-2016)

Odpowiedz

To pytanie służy do uniemożliwienia automatycznego wysyłania formularza przez boty spamujące.


BBCode jest wyłączony
Uśmieszki są wyłączone
Przegląd wątku

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty z siedzibą w Warszawie przy ul. Ludwika Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa będzie przetwarzać Pana/i dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie drogą elektroniczną usług forum. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Akceptuję regulamin Forum Nowe Horyzonty.
   

Rozszerz widok Przegląd wątku: Jacques Rivette (1928-2016)

luxca9 » 24 maja 16, 9:18

Rivette na bohatera retrospektywy nadaje się idealnie, mocno popieram ten pomysł :) Out1 jest jeszcze do obejrzenia z angielskimi napisami na MUBI.

tangerine » 4 lut 16, 2:32

Popieram głosy za retrospektywą J. Rivette'a, jednak miałbym również nadzieję na jakieś opracowanie filmoznawcze jego dokonań, zasmucił mnie fakt braku takiego w przypadku Garrela.

Querelle » 2 lut 16, 16:27

Może chociaż wybór 5. najbardziej eksperymentalnych, najmniej znanych, najtrudniej dostępnych...

Oczywiście, najlepsza byłaby pełna retrospektywa...

Varda (6.NH) >> Godard (10.NH) >> Garrel (15.NH) >> Rivette...
(nie uwzględniłem Dumonta)

Grzes » 1 lut 16, 12:52

Albo i żadnego (vide de Oliveira). Inna sprawa, że Rivette na bohatera retrospektywy na NH nadawałby się wyśmienicie - znacznie lepiej niż wielu reżyserów wymienianych na tym forum (podobnie zresztą jak de Oliveira oraz niedawno zmarła Chantal Akerman). A i perspektywy jej zorganizowania (poza kwestiami finansowymi, o których nie umiem nic powiedzieć) byłyby obiecujące, zważywszy na to, że wiele filmów Rivette'a zostało całkiem niedawno cyfrowo odnowione, czego skutkiem było m.in. wydanie na wyspach brytyjskich boksu z jego filmami z lat 70. i 80. na blurayach, o którym pisałem w innym wątku.

Jarosz » 1 lut 16, 12:37

E, pewnie nie będzie retrospektywy, tylko pokaz jakiegoś jednego tytułu "w hołdzie" (vide Resnais czy Chytilová).

Querelle » 31 sty 16, 22:54

Jestem jak najbardziej za! Widziałem siedem filmów Rivette'a (Celine i Julie odpływają, Most Północny, Miłość na ziemi, Piękna złośnicę, Sekretną obronę, Nie dotykać siekiery i 36 widoków z góry Saint Loup) i chciałbym znać więcej..., zwłaszcza Out 1, Miłość szaloną, Zakonnicę, Bandę czworga (tak, tego nie widziałem!) i debiut! Bardzo proszę o retrospektywę...

mortiis2 » 31 sty 16, 21:43

W prasie pojawiają się komentarze:

"Jego najambitniejsze, eksperymentalne filmy pozostają praktycznie nieznane. Z powodu swojej długości i labiryntowej narracji miały kłopoty z dystrybucją, niektóre w ogóle nie były rozpowszechniane. Legendarny "Out 1. Spectre" z 1971 r. trwał 770 minut, "Miłość szalona" z 1969 r. - cztery godziny, "Celine i Julia płyną łódką" (1974) - tylko trzy"

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,19555240,nie ... z3yrAjcTut"


Z tej krótkiej notki - mozemy wnioskować, że jest to idealny kandydat na retrospektywe na NH

Seblon » 29 sty 16, 14:16

Smutna wiadomość. Zmarł Jacques Rivette (1928-2016).

W latach 50. Jacques Rivette zaczął pisać dla prestiżowego "Cahiers du Cinéma", co połączyło go z nurtem francuskiej Nowej Fali. Jest reżyserem m.in. słynnego, monumentalnego, dwunastogodzinnego "Out 1".

Na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty prezentowaliśmy jego "Nie dotykać siekiery" z Jeanne Balibar i Guillaume'em Depardieu w rolach głównych (8.NH) oraz "Piękną złośnicę" z Emmanuelle Béart i Michelem Piccolim (1.NH - w sekcji "Roman Gutek - moje filmy").

Góra

cron