Cannes 2019. Amerykanie kontratakują?

Festiwale, przeglądy, retrospektywy. Zapowiedzi. Wasze wrażenia.
damiansport1

Na forum od:
2 sty 18, 12:04

Post 2 kwi 19, 22:52

Za nieco ponad 2 tygodnie (18 kwietnia) Thierry Fremaux ogłosi lineup tegorocznego festiwalu w Cannes. Nie mogłem jednak się powtrzymać i musiałem stworzyć temat by trochę pospekulować co znajdzie się w programie. Rok temu nie poszło mi najlepiej jako że większość moich (i ogólnie chyba większości) pewniaków została pokazana...dopiero w Wenecji.

Po zeszłorocznej edycji gdzie narzekano w amerykańskiej prasie na mały udział ich rodaków w festiwalu i ogólnie mało medialną edycję (ale jakościowo wyśmienitą imho) teraz chyba oczekiwania ludzi zza oceanu będą zaspokojone. Quentin Tarantino, Jim Jarmusch, Terrence Malick są praktycznie potwierdzeni w konkursie jeśli wierzyć najnowszym plotkom

https://twitter.com/OnTheLido/status/1113101218321240064
https://www.hollywoodreporter.com/news/quentin-tarantino-returning-cannes-once-a-time-hollywood-premiere-1195705

A poza Amerykanami? Inni weterani mają pokazać swoje filmy w konkursie: Ken Loach ("Sorry We Missed You"), bracia Dardenne ("Ahmed"), Pedro Almodovar. ("Pain and Glory"). Wydaje się że nowe filmy Hirokazu Koreedy ("The Truth") Pablo Larraina ("Ema"), Arnauda Desplechina ("Oh Mercy"), Marco Bellocchio ("Il Traditore") Klebera Mendonça Filho ("Bacurau"), Xaviera Dolana ("Matthias & Maxime") też mogą znależć się w konkursie. Z potencjalnych konkursowych nowicjuszy największe szanse daje się Kantemirowi Bałagowowi (reżyser "Bliskości"), Celine Sciamma ("Portrait of a Ladt on Fire"), Mati Diop ("The Atlantides") , Justine Triet ("Sibyl"), Jessice Hausner ("Little Joe"), Alejandro Amenabarowi (""While At War" )

Niestety wydaje się że w tym roku festiwal nie będzie aż tak bogaty w kino azjatyckie. Największe szanse mają podobno reżyser "Okji" Bong Joon-ho ("Parasite"), Kiyoshi Kurosawa ("To the Ends of the Earth") i Koji Fukada ("A Girl Missing"). Film Koreedy jest po francusku co mnie niepokoi.

Szkoda że raczej zabraknie Scorsese i jego "Irishmana" a także braci Safdie i "Uncut Gems" (znowu konflikt z Netflixem) oraz "Ad Astry" Jamesa Greya. Zapewne Barbera sobie ich przygarnie w Wenecji:P

To chyba na tyle. Z pewnością będą jakieś niespodzianki. Czekamy na oficjalny lineup.
Jakie filmy z tego grona najbardziej was ekscytują? I jak znacie ich dystrybutorów to piszcie :) Ja jedynie wiem że film Tarantino ma UIP i pokaże go 9 sierpnia. A Gutek bodajże prawa do Almodovara.

A, on personal note, 23 marca złożyłem wnioska na "3 dni w Cannes" :P ciągle czekam na odpowiedz ale może uda się pojechać. To byłoby piękne. :)

damiansport1

Na forum od:

Post 9 kwi 19, 17:31

No i jadę do Cannes! <3

A Jarmusch w rękach UIP. Gutek po raz pierwszy od dawna nie ma do niego praw. Dziwne? Niby tak ale z drugiej strony wygląda to jak inny, komercyjny Jarmusch. Premiera 26 lipca.

worren

Na forum od:
15 sty 11, 11:47

Post 9 kwi 19, 20:10

Gratuluję! Raz byłem w Cannes to pół festiwalu spędziłem w kolejkach na filmy :? Z edycji 2015 zapamiętam na długo, jak nieomal nie zostałem stratowany na "Love" Gaspara Noe po 3 godzinach stania w długaśnej kolejce, na szczęście udało się wejść. Także krótkich kolejek życzę. I pamiętaj, że im dalej Pałacu Festiwalowego tym spokojniej i łatwiej wejść do sal kinowych, a w Tygodniu krytyki i Directors Fortnight są często lepsze filmy niż w oficjalnej selekcji.

Do tegorocznego programu odniosę się zapewne po konferencji prasowej, czyli 18 kwietnia, bo nie lubię spekulować. Kraje produkcji nie mają dla mnie znaczenia. Ważne, żeby dyrektor artystyczny wraz z zespołem wybrał wartościowy zestaw filmów i niekoniecznie od reżyserów, którzy byli w konkursie Cannes wiele razy.. Powoli kończę oglądać ubiegłoroczny zestaw i póki co mają prywatną Złotą Palmą jest "Szczęśliwy Lazzaro" :D Ale jeszcze przede mną m.in. Godard i "Dzika grusza", na którą chyba czekam najbardziej.

damiansport1

Na forum od:

Post 10 kwi 19, 20:43

Również najbardziej podobał mi się "Lazzaro".

damiansport1

Na forum od:

Post 11 kwi 19, 19:25

Na tydzień przed oficjalnym ogłoszenie konkursu wydaje się że te 17 tytułów niemal na pewno się tam znajdą:

"Pain & Glory" - Pedro Almodovar
"Once Upon a Time in Hollywood" - Quentin Tarantino
"The Dead Don't Die" - Jim Jarmusch
"Sorry We Missed You" - Ken Loach
"The Young Ahmed" - Jean-Pierre and Luc Dardennes
"A Hidden Life" - Terrence Malick
"Sibyl" - Justine Triet
"Maguindanao" - Brillante Mendoza
"Matthias & Maxime" - Xavier Dolan
"Parasite" - Bong Joon-ho
"Portrait of a Lady on Fire" - Céline Sciamma
"The Whistlers" - Corneliu Porumboui
"The Beanpole" - Kantemir Balagov
"Frankie" - Ira Sachs
"Saturday Fiction" - Lou Ye
"Fire Next Time" - Mati Diop
"Oh Mercy" - Arnaud Desplechin

Choć Tarantino to ciągle znak zapytania. Czy zdąży. Ponoć jest bardzo spóźniony z post-production Oby zdążył...

worren

Na forum od:

Post 17 kwi 19, 23:22

damiansport1 napisał(a):Choć Tarantino to ciągle znak zapytania. Czy zdąży. Ponoć jest bardzo spóźniony z post-production Oby zdążył...

Pewnie na Tarantino poczekają i jeśli nie pojawi się w dzisiejszych ogłoszeniach to dodadzą przy okazji uzupełniania konkursu co ma miejsce praktycznie co roku. W ubiegłym roku w drugim rzucie dodali "Dziką gruszę" Ceylana, a w poprzednich latach m.in. "The Square" Ostlunda i "Tylko kochankowie przeżyją" Jarmuscha. Bardziej niepokoi mnie fakt, że istnieje ryzyko, że Rafał Zawierucha może zostać wycięty z ostatecznej wersji filmu, o czym plotkuje się ostatnio w kuluarach. Jak będzie przekonamy się wkrótce.

W międzyczasie pojawiły kolejne mocne kandydatury do konkursu (m.in. Puiu, Kleber Mendonca Filho, Suleiman, Anthony Chen). Mnie najbardziej cieszy powrót Elia Suleimana, bo właśnie mija 10 lat od premiery jego poprzedniego filmu "Czas, który pozostał", który zresztą miał swoją premierę w konkursie Cannes.

damiansport1

Na forum od:

Post 18 kwi 19, 12:28

Competition
Pain and Glory, Pedro Almodovar
The Traitor, Marco Bellocchio
Wild Goose Lake, Yinan Diao
Parasite, Bong Joon-ho
Young Ahmed, The Dardenne Brothers
Oh Mercy!, Arnaud Desplechin
Atlantique, Mati Diop
Matthias and Maxime, Xavier Dolan
Little Joe, Jessica Hausner
Sorry We Missed You, Ken Loach
Les Miserables, Ladj Ly
A Hidden Life, Terrence Malik
Nighthawk, Kleber Mendonca Filho, Juliano Dornelles
The Whistlers, Corneliu Porumboiu
Frankie, Ira Sachs
The Dead Don't Die, Jim Jarmusch
Portrait of a Lady on Fire, Celine Sciamma
It Must Be Heaven, Elia Suleiman
Sybil, Justine Triet

Out of Competition
Rocketman, Dexter Fletcher
The Best Years of Life, Claude Lelouch
Maradona, Asif Kapadia
La Belle Epoque, Nicolas Bedos
Too Old to Die Young, Nicolas Winding Refn

Special Screenings
Share, Pippa Bianco
Family Romance LLC, Werner Herzog
Tommaso, Abel Ferrara
To Be Alive and Know It, Alain Cavalier
For Sama, Waad Al Kateab and Edward Watts

Midnight Screenings
The Gangster, The Cop, The Devil, Lee Won-Tae

Un Certain Regard
Invisible Life, Karim Aïnouz
Beanpole, Kantemir Balagov
The Swallows of Kabul, Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec
A Brother’s Love, Monia Chokri
The Climb, Michael Covino
Joan of Arc, Bruno Dumont
A Sun That Never Sets, Olivier Laxe
Chambre 212, Christophe Honoré
Port Authority, Danielle Lessovitz
Papicha, Mounia Meddour
Adam, Maryam Touzani
Zhuo Ren Mi Mi, Midi Z
Liberte, Albert Serra
Bull, Annie Silverstein
Summer of Changsha, Zu Feng
EVGE, Nariman Aliev

damiansport1

Na forum od:

Post 22 kwi 19, 0:02

Dystrybucja:

Gutek Film:
- "Parasite", Bong Joon-ho
- "Pain and Glory", Pedro Almodovar

M2 Films:
- "Sorry We Missed You", Ken Loach
- "Diego Maradona", Asif Kapadia

UIP:
- "Dead Don't Die", Jim Jarmusch

damiansport1

Na forum od:

Post 13 maja 19, 16:27

Gutek pochwalił się zakupami Porumboiu i Dolana. Więc mają już 4 filmy.

Aktualizacja:

Gutek Film:
- "Parasite", Bong Joon-ho
- "Pain and Glory", Pedro Almodovar
- "The whistlers", Corneliu Porumboiu
- "Matthias and Maxime", Xavier Dolan

M2 Films:
- "Sorry We Missed You", Ken Loach
- "Diego Maradona", Asif Kapadia

UIP:
- "Dead Don't Die", Jim Jarmusch
- "Once Upon a Time inn Hollywood", Quentin Tarantino

worren

Na forum od:

Post 21 maja 19, 19:37

M2 Films ma także w swoim katalogu "Les Misérables" ("Nędznicy”).

SNH pochwaliło się już zakupami "A White, White Day" Hlynura Palmasona i "Beanpole"Kantemira Balagova z sekcji pobocznych.

Natomiast Gutek Film dokupił kolejne 2 tytuły z konkursu głównego („Portrait of a lady on fire” Céline Sciammy oraz „The Traitor” Marco Bellocchio) i ma w swoim katalogu już 6 filmów z głównej sekcji!

W katalogu Aurory Films są póki co 2 filmy z Un Certain Regard: "A Vida invisivel de Euridice Gusmao" w reżyserii Karima Ainouza oraz "La Femme de mon frere" w reżyserii Moni Chokri.

Do katalogu SNH z Un Certain Regard dołączył "Fire Will Come" Olivera Laxe okrzyknięty mianem ulubionego filmu Romana Gutka.

Powrót do O innych festiwalach i przeglądach filmowych