przegląd VJski - klub festiwalowy

Co, gdzie, kiedy. Program z atrakcjami.
Avatar użytkownika
neon
 
Posty: 1
Na forum od:
19 lip 06, 14:10

Post 19 lip 06, 16:37

VJ czyli kto?

VJ lub veejay (od słowa Video Jockey, analogicznie jak disc jockey czyli DJ lub "deejay") to termin, którry powstał we wczesnych latach 80-tych by opisać ludzi, którzy prezentowali klipy video dla kanalow muzycznych pokroju MTV. Słowo VJ ma jednak rowniez inne znaczenie – oznacza osobe, ktora tworzy na żywo ruchome obrazy, dbajac o to, zeby nawiazywaly one kolorystyka, klimatem i rytmem do muzyki. Vj w swoich mixach używa różnorakich materiałów wizualnych – począwszy od zsamplowanych filmów, reklam i teledysków, poprzez komputerowe animacje, skończywszy na zaanimowanych zdjęciach czy też elementach typograficznych. Obecnie posługuje się najczęściej komputerem, nierzadko wspomagajac sie takimi sprzętami jak kamery, mixery video, sekwencery midi, czy tez odtwarzacze DVD.

W kontekscie imprez wizualizacje nie mogą istnieć bez muzyki. Coraz rzadziej również muzyka bez nich. Sytuacja zmierza do uzupełniania się nawzajem obu dziedzin. Muzyka i wizualizacje idą ręka w rękę na tych samych prawach. Po raz pierwszy dwie dziedziny sztuki zaczynają się zlewać w jedną nierozerwalną całość tworząc zupełnie nową jakość. Synchroniczne bodźce audio i wideo zastosowane razem działają na wyobraźnię ze zdwojoną siłą. Dzięki wizualizacjom muzyka może być odkrywana na nowo. Wizualizatorzy przypominają hasło "zobacz muzykę, usłysz obraz". Dzięki ich działaniom staje się to coraz bardziej realne. Obrazy towarzyszące muzyce ewoluują szybciej od niej, są coraz bardziej płynne. Można spodziewać się, że wraz z rozwojem sprzętu i oprogramowania możliwości wizualizatorów wzrosną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że juz za niedlugo wizualizacje przybiorą formę prawdziwych, tworzonych na żywo filmów - mimo, że rozwijają się zupełnie niezależnie od kinematografii i - poki co - są kojarzone przede wszystkim z muzyką. VJ, to zarazem reżyser, montażysta, scenarzysta często również autor zdjęć.

O oprawe wizualna klubu festiwalego EraNoweHoryzonty zadbala agencja wizualna M3:Agenda (http://www.m3.org.pl), ktora postarala sie o najlepszych polskich wizualizatorow, jak rowniez o gosci zza granicy. Ten swoisty 10-cio dniowy przeglad roznych styli wizualnych bedzie niezapomniana uczta dla oczu festiwalowiczow. Patronat nad scena Vjska objelo polskie forum Vjskie – www.tripzone.org.

20.07.2006 Czwartek:
M3:VISUAL CREW, Zabrze
NEON – organizator imprez i propagator kultury VJskiej, grafik reklamowy, student organizacji i produkcji filmowej na UŚ w Katowicach. Doświadczenie zawodowe w telewizji, agencji reklamowej, u dystrybutora sprzętu audiowizualnego oraz w studiu muzycznym. Zainteresowanie zywa forma obrazu bylo efektem dzialalnosc na tzw. Scenie komputerowej. W swoich wizualizacjach, ktorymi zajal sie w 2002 roku kładzie nacisk na konceptualność i narracyjność obrazów, operując różnymi technikami począwszy od grafiki 3d, poprzez animacje we fleszu, aż do pociętych sampli telewizyjnych i statycznych obrazów. Jeden z nielicznych polskich VJów, który uczestniczy w międzynarodowych imprezach Vjskich. Współzałożyciel polskiego forum VJskiego Tripzone, obecnie skoncentrowany na prowadzeniu agencji wizualnej m3:agenda.

TROTULA - zainteresowanie graficznymi formami wyrazu rozwijala od 2000 roku, pracujac w tarnowskim studiu tatuazu “Miraz”. Zainteresowanie ruchomymi obrazami przyszlo pózniej, bo dopiero jesienia 2005 roku, wraz z nawiŕzaniem wspólpracy z agencjŕ VJska M3:AGENDA z Zabrza. Obecnie na stale wspólpracuje równiez z tarnowskim kolektywem Djskim TYW oraz Teatrem Tańca i Agencja Modelek RAMA. Odpowiedzialna za oprawe wizualna I Ogólnopolskiego Festiwalu Tatuazu, oraz alternatywnego festiwalu Blue Moon Festival w Krakowie. Jej dominujŕcy klimat to gůównie biomechanika oraz niepokojŕce obrazy relacji miedzyludzkich, stad najlepiej ilustruje muzyke z gatunku electro / industrial / noise.


21.07.2006 Piatek:
vj GO2AIR, Tychy
go2air - vj, grafik. Na stałe współpracuje z formacją Senskiru. Swoje wizualizacje prezentuje z równym powodzeniem do muzyki klubowej jak i na koncertach. Przygotowywał pokazy dla czołówki sceny house (Phats and Small (UK), Rune RK aka Artificial Funk (Dania), Matteo Esse (Italy), RLP Paris/Frnace, Grant Nelson Swing City rec/london i inni)

W trakcie koncerów reggae, hip-hop (Feel-x Soundystem, Bass Medium Trinity, Jamal, Getoblasta, WWO) łączy tradycyjne wiuzaliazacje z obrazem z kamery video. Tworzył oprawę wizualna na koncertach rockowych (Voo Voo, Pogodno) oraz dla pokazów mody. Prezentował się również na festiwalach vj-skich (Visual Flava, Visual Connection). Jego wizualizacje to w dużej mierze graficzne animacje oraz lomografie, których jest fascynatem.


22.07.2006 Sobota:
=FF= (fRED & Kiritan Flux), Berlin
Kiritan Flux: Jego obrazy zawierają głównie: własnoręcznie filmowane absurdy rzeczywistości, formy abstrakcyjne, kinematograficzne skarby, impresje miejskie, porterty techniczcznej wyobraźni. Przywiązuję uwagę do szczegółów, kocha filmy klasy-b, jego wizualny styl to brudny lo-fi elegancki nerdkore. Wielki entuzjasta MAXa MSP/JITTERA, deweloper oprogramowania dla firmy Ableton. Związany z organizacją VISUALBERLIN promującej sztuki wizualne w Berlinie, oraz z netlabelem ACEDIA. Wystapi ze swoim partnerem wizualnym, fREDem

23.07.2006 Niedziela:
VJ JOAQIUM, Krakow
Pochodzi z Górnego Śląska, obecnie mieszka i tworzy w Krakowie. Absolwent wydziału pedagogiczno artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Wizualizacjami zajmuje sie od 2002 roku.Jest założycielem, działajacej na górnym śląsku grupy vjskiej Taxi Drivers. Jego prace poza katowickim Mega Clubem (gdzie nieprzerwanie od 3 lat dba o oprawę wizualną imprez klubowych [www.megaclub.pl]) można było zobaczyć min. w warszawskiej piekarni, krakowskim ministerstwie i wielu innych klubach na terenie całego kraju gdzie występował obok takich gwiazd, polskiej i zagranicznej sceny elektronicznej, jak olav basoski, anthony pappa, ozgur can, christopher just, slacker, elbee bad, luke brancaccio, eddie amador, dave tarrida, pacou, marcin czubala, angelo mike, novika, adamus, easy, glasse, fresh i wielu innych. Jego twórczość można było oglądać także podczas wielu koncertów i wystaw, min. na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty w Cieszynie w roku 2005, festiwalu vjskim Visual Flava Confrontation I i III w Zabrzu, polskiej edycji festiwalu Mediawave, koncercie muzyki eksperymentalnej Intermedium w krakowskim Bunkrze Sztuki. W swoich pracach, joaquim wykorzystuje treści uniwersalne, elementy życia codziennego, krajobraz wielkomiejski ludzi ich otoczenie, choć także kształty i zestawienia abstrakcyjne. Dzięki mieszance wszystkich motywów, obrazów, filmów i animacji powstaje niepowtarzalne dzieło noszące w sobie znamiona wszystkich elementów składowych a mające nową niepowtarzalną wartość. Obecnie jego twórczość najcześciej można oglądac w klubie Caryca w legendarnej juz kamienicy na krakowskim Wielopolu

24.07.2006 Poniedzialek:
VJ FX, Warszawa
Vj f/x wizualizacjami zajmuje się od ok.3 lat.W swojej pracy wykorzystuje zarówno obraz ruchomy(video) jak i statyczny(slajdy).Z założenia dązy do maksymalnej symbiozy tych mediów, tak, aby uzyskać nową jakość.Wykorzystuje zarówno najnowsze zdobycze techniki cyfrowej, jak i stary analogowy sprzęt.
Chętnie bierze udział w projektach nie do końca kojarzonych z kulturą klubową.Z większych realizacji wymienię m.in.na festiwalu astigmatic w Płocku (2004), oprawa wizualna konkursu foto dla National Geografic(2005), przygotowanie projekcji video do wystawy “Polka” w CSW(2005), do spektaklu 'Baby pruskie' w Olsztyńskim teatrze im.St.Jaracza(2005), oraz do spektaklu 'z niebywałej wysokości"wystawianego przez teatr narodowy(2006).
Na stałe współpracuje z warszawską cafe kulturalna,gdzie można ujrzeć efekty jego pracy,głównie na koncertach (m.in.baaba, pink freud, robotobibok, voo voo, 15 minut projekt i wiele innych). W obecnej chwili współpracuje m.in. z formacją kerd, wykonując oprawę wizualną do koncertów, oraz studiem teatralnym koło przygotowując obrazki do spektakli teatralnych.


25.07.2006 Wtorek:
VJ EMIKO, Wroclaw
pierwszy vj - set zagrany gościnnie u boku vj Blendyma i vj Mico (247 crew) podczas slot art festival ’04 stał się bodźcem, który zadecydował o chęci zgłębienia sztuki jaką jest vj` ing. umożliwił on Emiko połączenie swoich dotychczasowych zamiłowań do form przekazu jakimi są obraz i dźwięk. wizualizacje Emiko towarzyszą wielu wrocławskim imprezom z obszaru takich gatunków muzycznych jak: minimal, click&cut, elektro, d`n`b, deep, funky, jazz…

od kwietnia 2005 w założonym wraz z vj Spectribe kolektywie Visual Fetish, debiutującym na imprezach z cyklu „deep_transmission” w klubie Salvador, oraz w klubie „droga do mekki” poprzez imprezy festiwalowe kina niezależnego (Offensiva, K.A.N.), w- parade, slot art festiwal , summer end3, noc kulturalna, tworzy oprawę wizualną na terenie dolnego śląska oraz całego kraju. autorskie sety emiko skompilowane do muzyki Tomasza Bednarczyka [milipop] na dvd pt.: „a perfect chaos” zostały zaprezentowane na międzynarodowym festiwalu sztuki współczesnej "the MIDDLE of the GROUND" `05w Irkutsku. Obraz wideo stanowił również dopełnienie imprez z cyklu „niedziela na relaksie” w wrocławskim starym kinie polonia jak i również imprez plenerowych „eleKtrOniczne zanieczyszczenia” będących efektem współpracy z wrocławskim kolektywem sitka boyzz
przekaz wizualny, działającej na vj-scenie od stycznia 2005 Emiko, skupia w swej minimalistycznej formie obrazy ukazujące różnorodne aspekty codziennej rzeczywistości, w nieco zakrzywionym świetle, czyniąc z nich obrazy abstrakcyjne, niczym oniryczne wizje. wizualizacje Emiko kreowane są na bazie materiałów własnego autorstwa oraz przy użyciu różnego pochodzenia materiałów archiwalnych. współzałożycielka kolektywu audio-wizualnego tanzvoyeur oraz instalacji audio-foto-video „laleczki” [+ payda, natalexx]. Od października 2005 współpracuje z zespołem funkowym metrospirituals czego efektem była impreza “The Vintage 70- ties” w „oda firlej”. Poza dynamicznymi formami wizualizacji tworzy również statyczne przy użyciu diaprojektora, korzystając przy tym zarówno z gotowych diapozytywów jak i utworzonych przez siebie kompozycji.


26.07.2006 Sroda:
DIVIA & ZAMBARI, Gdansk
Zambari, współzałożyciel pierwszego polskiego forum VJ Tripzone.org, a także autor pierwszego polskiego Vloga, zaczynał karierę multimedialną w okolicach 1997 od kawałków muzycznych składanych najpierw na atari a potem na trackerach na PC, (co zaowocowało późniejszą fascynacją samplingiem), animacji 2D w Autodesk Animatorze, i prostych eksperymentów wideo.

W 1998 roku, czyli mniej więcej w połowie liceum, udało mu się skompletować prosty zestaw do montazu nieliniowego (z elementów pożyczonych od kolegów z liceum), co zaowocowało wysypem żartobliwych produkcji typu 'off-cinema', oraz założeniem serwisu internetowego http://filmsite.art.pl poświęconego 'budżetowym' technikom realizacji wideo. W sylwestr 2001/2002 pierwszy raz wyświetlał wizualizacje w nieistniejącym już klubie Tornado w Gdyni, a od sylwestra 2002/2003 zaczyna się jego regularna kariera VJ. Niedługo potem zakłada ForceFeedback Crew (wspólnie z OskaremG i Blackiem), którego członkowie do dziś regularnie wyświetlają obrazki na ekranach trójmiejskich (i nie tylko) klubów. W okolicach 2003 zaczyna współpracę z Markiem Zygmuntem, która zaowocowała serią występów w ramach otwartej formacji ZetKwadrat, (ostatnio m.in. Projekt KOLEJ wspólnie z Hijackiem), zajmującej się dzwiękowymi kolażami z pogranicza psychodelicznego ambientu i muzyki konkretnej.

Także w 2003 poznaje Divię (podczas realizacji multimedialnego happeningu 'wizje' w świnoujściu), wraz z którą tworzy obecnie (2005-2006) jako VJ oprawę wizualną wybranych imprez. Współpracował także z Robertem Sochackim w serii video performance Stany/Conditions, wykorzystując sampler audio i wideo do poszukiwań szumowych przestrzeni dzwiękowych wewnątrz zbioru próbek. Obecnie pracuje wraz z Krzysztofem Topolskim (Arszyn) nad rozwinięciem koncepcji spektralizmu w ramach multimedialnych 'koncertów widmowych', oraz nad bardziek klubowym projektem AV w klimatach
nu – elektro – breakbeat - minimal z OskaremG.

Divia - Zaczęło się od patrzenia i od pragnienia, by swobodnie przekraczać granice pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną stroną tego, co widziane. Eksperymenty wizualne Lady Divii to improwizacja i gra obrazami wideo, z wykorzystaniem technik charakterystycznych dla multimedialnych sztuk plastycznych, fotografii i sztuki filmowej. W nich divia wyraża swą wizję kobiecej futurologii oraz drogę ku obrazom technicznym i sposobom komunikacji przez obraz – symbol. Projekty, zwłaszcza te tworzone na żywo, są wiarą w wyobraźnię i to, że znaczenie każdy posiada w sobie. Divia tworzy projekty wizualne również z Zambarim oraz w ramach kobiecej grupy vj-skiej Psykotki (projekty psykotek: „miasto-kobieta-maszyna”, „goździk-full-projektor”, „sztuka konsumerymu”).


27.07.2006 Czwartek:
vj MOTIVO, Warszawa
Debiut jako VJ mial w klubie pracownia w Warszawie w maju 2005 roku, pozniej mial przyjemnosc swiecic miedzy innymi w: Piekarni, Luzztrze, Panskiej97, 1955, koncercie Jjazzowym Caroline Henderson w Klubie Melodia. Bral udzial w festiwalach skupiajacych VJ z calej Polski – Wisual Connection w Wolsztynie i VisualFlava3 w Zabrzu. Ostatnio bral udzial w Elektronicznej Wielkiej Orkiestrze Swiatecznej Pomocy w klubie on/off w Warszawie


28.07.2006 Piatek:
KOBALT MASA VIZUALIZATION EXTRA STROBO SZOK POWER VJ BRODERS KRU BEJBE, Poznan

kobalt masa vizualizations extra strobo szok power vj broders kru bejbe (część artteamu - kobaltmasa). Jesteśmy studentami filmu animowanego poznańskiego ASP. Nasze zainteresowania oscylują wokół szerokopojętego videoartu, tak więc naturalnie wpłyneliśmy na wody wizualizacji. Vjing'iem zajmujemy się od 2003r, choć w międzyczasie mieliśmy kilka dluższych przerw. Interesuje nas pełna integracja obrazu z dźwiękiem. Nasze estetyczne poszukiwania owocują łączeniem technik cyfrowych i analogowych oraz wykorzystaniem ich niedoskonałości. Obce są nam kiczowate rozbryzgi 3d i vizuale kipiące tanimi efektami vjsoftu. Większość mixowanego przez nas materiału pochodzi z własnej produkcji, a w tej chwili pracujemy nad powiększeniem biblioteki autorskich loopów. Staramy ograniczyć się do nie narzucającego się minimum, a sam vjing traktujemy jako działanie twórcze a nie odtwórcze.


29.07.2006 Sobota:
KRB!, Warszawa
kRb! -grafik, designer aktywny na scenie klubowej od wielu lat, bardziej znany jako Titanium White lub KRISB, mówi o sobie, że nie jest vj'em, po prostu bardzo chętnie eksperymentuje na płaszczyźnie audio wizualnej, stąd jego sety niekiedy zaskakują odmiennością zarówno stylistyczną jak i techniczną. kRb ceni sobie najbardziej wizualizacje o charakterze dokumentalnym choć w jego działaniach improwizacje typograficzne, i kolorystyczne są równie atrakcyjne. Wcześnie eksperymentując muzycznie wydał dla wytwórni: Phantasm rec., Spiral Trax International, Currently Proccessing.

...Oraz Manuel & Kinga Kielczynska


30.07.2006 Niedziela:
VJ CLAD, Praga
Jeden z najlepszych czeskich Vjow – piec lat doswiadczenia w “branzy”, rezydent klubu ROXY. Jest czlonkiem czeskiej agencji wizualnej phase.cz. Zaangazowany jest w takie projekty jak: Floex Band, Ecstasy of Saint Theresa, Tata bojs, Abuse.sk. Byl uczestnikiem takich miedzynarodowych imprez Vjskich jak np. ContactEurope (Wieden, Berlin), TenDance Festival (Berlin), Sheppard Bush Empaire (Londyn), C/O POP (Kolonia). Polacy mogli zobaczyc jego tworczosc podczas festiwalu Globalbeat. Jego styl mozna okreslic jako lagodny i plynny.


slajdy: VJ FX, Warszawa
10 projektorow, 4000 slajdow, 10 dni :wink:

Powrót do 6. - Przed Festiwalemcron