Gutek przenosi festiwal z CIESZYNA do WROCLAWIA!

Dyskusje związane z przeniesiem Festiwalu NH z Cieszyna do Wrocławia.

Czy zrezygnujesz z przyjazdu na Festiwal do Wrocławia?

Ankieta wygasła 23 lis 05, 13:29

tak
22
36%
nie
39
64%

Liczba głosów : 61

gilderoy_ofilmie

Na forum od:
24 paź 05, 8:19

Post 24 paź 05, 12:17

ruda maruda napisał(a):Dodam jeszcze,ze nie mam juz 3 miechow wakacji i nie jara mnie wybieranie urlopu dla tygodnia w miejskim zgielku. Mam to na codzien.

Podpisuję się pod tym całym sercem! Niby prawie cały czas siedzi się na slai kinowej, ale miło wyjść potem na spokojne ulice.

ruda maruda napisał(a):Kolejny raz legla w gruzach wiara w bezinteresownosc kultury. Nie ma chyba bardziej sprzedajnej grupy spolecznej...

Oj, niestety. Ja jednak wciąż z ostateczną oceną wstrzymam się do oficjalnej wypowiedzi samego Romana Gutka.

kubak napisał(a):Moja pierwsza sugestia dla organiatorów: słyszałem, że projekcje mają odbywać się w centrum miasta. Może udałoby się wyłączyć ruch samochodowy i tramwajowy w okolicach kin?
Chodzi mi o stworzenie takiego miasteczka festiwalowego, po którym np. bez obaw można by poruszać się rowerem.

Wierzysz, że to możliwe?? W Cieszynie festiwal był wydarzeniem specjalnym dla całego miasta, we Wrocławiu na pewno tak nie będzie.

Jak w ogóle w centrum Wrocławia z kinami? Są jakieś kamerlane kina czy będziemy skazani na multipleksy??
Obrazek

ruda maruda

Post 24 paź 05, 12:20

Kubak, jak Ty mozesz byc taki spokojny? ;) Nie denerwuje Cie, ze organizatorzy podejmuja takie istotne decyzje i...juz? Wiem, ze musimy to sobie poukladac, ale chwilowo wole popsioczyc ;) Z drugiej strony - organizator sobie podjal decyzje, niech organizator sie tym zajmie. Jak bedzie dupiato, to bedzie tylko i wylacznie jego wina...

Wrocek jest łooolbrzymi, a wszystkie obiekty festiwalowe powinny byc blisko siebie. Da sie? :P

ruda maruda

Post 24 paź 05, 12:22

To bedzie ZART, jakby znow ktos mi sie mial rzucac..

Wynajma nam Cinema City w Koronie* i bedziemy mieli swoje klimatyzowane sale ;) :D:D:D

*Hipermarket przed Psim Polem.

kubak

Na forum od:
8 gru 04, 10:49

Post 24 paź 05, 12:27

ruda maruda napisał(a):Wrocek jest łooolbrzymi, a wszystkie obiekty festiwalowe powinny byc blisko siebie. Da sie? :P

Wierzę, że się da i dla organizatorów jest to oczywisty priorytet. Słyszałem coś o Teatrze Muzycznym, obok którego są dwa kina, a paredziesiąt metrów dalej jakieś kino wielosalowe.

Jest na forum ktoś z Wrocławia? Czy Waszym to miasto pozwala na stworzen ie spokojnej i kameralnej atmosfery?
10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków / listopad 2016 / piecsmakow.pl

helia

Post 24 paź 05, 12:28

faktycznie! za pozno na protesty... na http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wyd ... p?wi=28143 wypowiedz Romana Gutka elektryzuje...
chyba sie rozplacze... szkoda tylko, ze nie dali Cieszynowi motywujacego ultimatum po ostatnim festiwalu - i 6.ENH mogli jeszcze zostawic w Cieszynie... a potem po ewentualnym niedopelnieniu warunkow wyniesc sie do Wroclawia. A tak to zawsze na zakonczenie slodzili, ze "pomoc miasta..." "fantastyczna atmosfera... ble, ble, ble" Obłuda i Świństwo! Nie ładnie... Panowie i Panie Organizatorzy, Nie ładnie...

husky

Na forum od:
5 lut 05, 12:34

Post 24 paź 05, 12:28

ta a namiot klubowy postawi się na starym rynku i bedzimy dzilić go z każdą przypadkową osobą.. jazda dum dum itp:]
"Finally We Are No One"

kajtek

Post 24 paź 05, 12:53

"Mamy nadzieje, ze Wroclaw urzeknie widzów tak samo, jak urzekl nas. To naprawde piekne, tetniace zyciem, pelne niepowtarzalnego klimatu i zarazem nowoczesne miasto!". Ciekawe. ze to samo Gutek przez cztery lata powtarzal w Cieszynie.

Gość

Post 24 paź 05, 12:54

ceny hoteli, jedzenia, przejazdów... - kogo bedzie na to stac? wiadomo kogo. a mnie sie zdawalo, ze zdecydowana wiekszosc festiwalowiczow to mlodzi ludzie, ktorzy odkladaja na tez wyjazd z kieszonkowego, a nie z bajonskich pensji

helia

Post 24 paź 05, 13:06

Skoro decyzja już zapadła. Trudno. Ale i tak jest po co jechać do Cieszyna. Przecież jest festiwal filmowy i teatralny "na granicy",, gdzie głównie pokazywane są filmy i spektakle polskie, czeskie i słowackie. A pamiętacie to miejsce, gdzie w tym roku było biuro festiwalowe, to niesamowite przedsięwziecie!!! Zamek Designu. To też dziedzina sztuki zaniedbana i malo popularna. Zajrzyjcie na www.zamekcieszyn.pl może i tak warto sie spotkac w Cieszynku ;-)

okon

Na forum od:
31 sty 05, 22:00

Post 24 paź 05, 13:19

Nie wierzę... W dużych miastach klimat się rozmywa. Przykładem nieszczęsny Toruń. Cieszyn żył festiwalem, we Wrocławiu będzie małym dodatkiem.

Freak_lodz

Na forum od:
6 lut 05, 17:58

Post 24 paź 05, 13:24

To przykre bo festival bazowal...na publicznosci mlodej, pelnej pomyslow...i energii i wcale nie z duza iloscia kasy...to dzieki nam..i dzieki temu ze Cieszyn byl tak kolorowy...to nasza zasluga...

A teraz...co?

Bedziemy szara masa w wielkim miescie...w ktorym wszystko jest drozsze niz w takim Cieszynie...gdzie ceny sa wybitnie europejskie...a Wroclaw jest przygotowany do witania turystow z Niemiec...a nie studentow...w wakacje...

T o wielka pomylka...wydaje mi sie ze wiele osob zrezygnuje z przyjazdu...
Say what you mean
Mean what you say
Say what you feel
Feel what you say

Mattatijjah

Na forum od:
10 lut 05, 18:09

Post 24 paź 05, 13:27

nie, to bez sensu...

owszem: repertuar, twórcy, wygodne kina... to wszystko jest ważne, ale w moim odczuciu nie ważniejsze, niż atmosfera tego cudownego miasteczka nad Olzą. w Cieszynie ten festiwal był niezapomnianą przygodą, we Wrocławiu będzie pokazem ciekawych filmów.
gdy pierwszy raz pojechałem na Nowe Horyzonty to właśnie wspaniała atmosfera mnie urzekła. powstanie na 10 dni małej społeczności jest naprawdę niesamowitą sprawą. we Wrocławiu, czy jakimkolwiek innym dużym mieście nie ma na to żadnych szans. jestem o tym przekonany.

nie wnikam w to, co kierowało panem Gutkiem. jego festiwal, jego decyzja - ja mogę co najwyżej zagłosować nogami. szkoda tylko, że w naszym kraju ta forma demokracji zaczyna być jedyną możliwą i faktycznie coś dającą...

jest mi smutno :(
['] - ENH Cieszyn (2002 - 2005)

... może dam szansę Wrocławowi.

CoraL

Na forum od:
15 cze 05, 14:38

Post 24 paź 05, 13:28

No ale zato beda mogli liczyc na bogatych turystow z Niemiec. Ale moze tylko tak nazekamy poczekamy ten rok i poczytamy opinie wtedy czy bylo tak strasznie czy moze jednak lepiej czas pokaze ale komercha idzie to widac. A co do kin to przeciez jeszczo mogi znowu otwozyc Kino ERA nie wieze ze by jeszcze brakowalo miejsc dla potencjalnych widzow.

kubak

Na forum od:

Post 24 paź 05, 13:30

Freak_lodz napisał(a):T o wielka pomylka...wydaje mi sie ze wiele osob zrezygnuje z przyjazdu...

No właśnie: kto z Was zrezygnuje z przyjazdu?
Ja na pewno nie.

Mattatijjah

Na forum od:
10 lut 05, 18:09

Post 24 paź 05, 13:47

ja na pewno nie jadę. nie będzie mnie na to stać, nawet jeśli znowu udałoby mi się zostać wolontariuszem. przecież nawet z Cieszyna i tak musiałem wracać stopem do domu, bo ostatnie pieniądze wydałem na żarcie :|

w dużym mieście wszystko jest droższe. np. gdzie we Wrocławiu jet pole namiotowe? bo zdaje się pod namiotami mieszkała jakaś połowa publiczności w Cieszynie... a może więcej? ktoś nad tym się zastanawiał? czy to oznacza, że połowa dotychczasowej publiczności nie pojawi się we Wrocławiu?

a bezpieczeństwo? wyobrażacie sobie swobodny, wyluzowany spacerek o 3 w nocy po centrum Wrocławia? ja byłem tam dosyc krótko, i nic nie odmawiając temu miastu, to jednak dresiarzy ma na pewno agresywnijeszych i bardziej licznych niż Cieszyn...

im dłużej nad tym się zastanawiam, tym bardziej utwierdzam się w decyzji o odpuszczeniu sobie ENH.
Ostatnio edytowano 24 paź 05, 13:52 przez Mattatijjah, łącznie edytowano 1 raz
['] - ENH Cieszyn (2002 - 2005)

... może dam szansę Wrocławowi.

Gość

Post 24 paź 05, 13:49

Czy ta ankieta działa? Chciałabym zagłosować nie, ale obawiam się, że nie będzie mnie na ten wyjazd stać. Ostatnio już było drogo, ale ratowały pola namiotowe i tanie jedzenie, a teraz?

gilderoy_ofilmie

Na forum od:

Post 24 paź 05, 14:05

Mattatijjah napisał(a):w dużym mieście wszystko jest droższe. np. gdzie we Wrocławiu jet pole namiotowe? bo zdaje się pod namiotami mieszkała jakaś połowa publiczności w Cieszynie... a może więcej? ktoś nad tym się zastanawiał? czy to oznacza, że połowa dotychczasowej publiczności nie pojawi się we Wrocławiu?

a bezpieczeństwo? wyobrażacie sobie swobodny, wyluzowany spacerek o 3 w nocy po centrum Wrocławia? ja byłem tam dosyc krótko, i nic nie odmawiając temu miastu, to jednak dresiarzy ma na pewno agresywnijeszych i bardziej licznych niż Cieszyn...

Trafne uwagi!
Nawet, jeśli jakieś pole namiotowe się we Wrocławiu znajdzie, to przecież nie w centrum miasta! Trzeba wziąć pod uwagę kasę na dojazdy - ciekawe, czy będzie darmowa komunikacja festiwalowa?? Tak czy siak noclegi i wszelki inne wydatki pozakarnetowo-biletowe będą znacznie droższe.
Co do bezpieczeństwa to z pewnością we Wrocławiu jest podobnie jak w innych większych miastach czyli tak sobie.
Obrazek

Medb

Na forum od:
13 cze 05, 13:48

Post 24 paź 05, 14:33

Hmmmm, jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić. Dwa-trzy lata temu byłam w Cieszynie przejazdem podczas trawania festiwalu. Wyglądało to wszystko fantastycznie. W tym roku, pomimo moich wielkich chęci, nie udało mi się przyjechać - nie zostałam wolontariuszem, zabrakło motywacji, czasu i funduszy. Jeśli faktycznie od przyszłego roku to Wrocław będzie gospodarzem ENH, no cóż, ucieszę się - jestem z Wrocławia - będę mogła zobaczyć dobre kino "na miejscu". ALE zgodzę się z wami: to nie będzie to samo! Co prawda latem miasto pustoszeje (wiem, bo lipiec przesiedziałam w domu), ale zaczynają się remonty, przebudowy itd... - w tym roku wyglądało to tragicznie. Musieliby coś zrobić z bazą noclegową - tanich hoteli w centrum nie ma, a ogólnie ciężko coś znaleźć. Ciekawa też jestem, czy impreza odbywałaby się w którymś z multipleksów (sztuk 2, z czego jeden daleko, daleko od centrum) czy też gdzieś indziej...
A takich różnych dziwnych pytań jako rodowita wrocławianka mam mnóstwo, odkąd się dowiedziałam o planowanych zmianach...

Cóż, będzie co ma być, nie zakładajmy nic z góry - cała sytuacja może nas przecież jeszcze zupełnie zaskoczyć... Poza tym Wrocław także ma całkiem urocze zakątki:)[/img]
Medb:)

nith

Post 24 paź 05, 14:36

uważam, że w Cieszynie nie było warunków... inne pytanie czy Wrocław to odpowiednie miejsce... to na prawdę duże miasto... obawiam się, że trudno będzie się dostać na seanse, bo przecież właściciele kopii (jak zapewniali organizatorzy) godzą się przeważnie na maksymalnie 2 pokazy... i więcej będzie chętnych mieszkańców Wrocławia, żeby pójść choćby na jeden, wybrany seans... ale też doświadczony poprzednimi festiwalami wiem, że czasem lepiej obejrzeć mniej niż więcej... i myślę, że mimo wszystko Wrocław będzie wygodniejszy... bo mnie interesują filmy, a nie przygoda... przygodę możecie sobie zrobić innym razem i gdzie indziej... mniej przygody więcej filmów... Cieszyn - nie, ale czy Wrocław to najlepsze rozwiązanie - mam wątpliwości...

gilderoy_ofilmie

Na forum od:

Post 24 paź 05, 14:43

Ciekawe ile będą kosztowały karnety i bilety.... Wynajęcie sali kinowej ( i inne wydatki z tym związane) we Wrocławiu z pewnością kosztuje przecież znacznie więcej niż w Cieszynie!
Obrazek

kubak

Na forum od:

Post 24 paź 05, 14:49

gilderoy_ofilmie napisał(a):Ciekawe ile będą kosztowały karnety i bilety.... Wynajęcie sali kinowej ( i inne wydatki z tym związane) we Wrocławiu z pewnością kosztuje przecież znacznie więcej niż w Cieszynie!

Jestem pewien, że to się nie zmieni, a kto wie: może będzie taniej. Przeprowadzka jest przecież motywowana finansowo, Wrocław chce zainwestować znacznie więcej niż Cieszyn, zatem podejrzewam, że koszty wynajmu sal będą niższe, a może nawet w ogóle ich nie będzie.

Suzie

Na forum od:
15 lut 05, 12:21

Post 24 paź 05, 15:11

Nie, nie, nie ;(

kubak

Na forum od:

Post 24 paź 05, 15:14

Na stronie http://6ff.eranowehoryzonty.pl/festiwal_w_liczbach.php podane jest następujące zestawienie:
Obrazek

Wkład Cieszyna, jak rozumiem, mieści się w 2.52% całości budżetu ("pozostałe środki publiczne")! Ciekawe ile dokładnie to było. Skandal.

corner

Na forum od:
16 lut 05, 20:16

Post 24 paź 05, 15:38

Kocham Wrocław, ale w Cieszynie mieszkam. Dla Cieszyna festiwal to wyjątkowe wydarzenie! Jedyne w swoim rodzaju. Z kolei Wrocław "wchłonie" to. Kto będzie się przejmował festiwalem we Wrocławiu? Tutaj wszyscy (prawie :)) wiedzieli co się dzieje, byli do wszystkiego przyjaźnie nastawieni.

Nie rozumiem też sporego marnotrawstwa. Oczywiście na pewno została zrobiona analiza ZA/PRZECIW i wyszło, że lepiej się przenieść... Ale tyle już zrobiono w Cieszynie... Była uzgodniona budowa sali widowiskowej na lodowisku i przebudowa amfiteatru. Czy to jest do odkręcenia? Wszystko złożone, podania, wnioski a pan Gutek przyjeżdża sobie na spotkanko do burmistrza i wręcza wypowiedzenie?! Jeśli było tak, jak napisano w artykułach, to uważam to za przejaw, nie boję sie użyć tego słowa, chamstwa.

Pewnie nie przyjadę do Wrocławia (chyba, że już będę tamtejszym studentem i w ramach poznawania miasta :P).

Cieszyniak

Post 24 paź 05, 15:41

Rzeczywiscie Cieszyn nie jest najbogatszym miastem w Polsce - ale po zaskakującej decyzji Romana Gutka zastanawiam sie czy zawsze tak wygladały negocjacje stowarzyszenia z miastem tzn. bez nagocjacji... Dziwne jest to, że jeszcze dwa miesiace temu o niczym takim jak przeniesienie festiwalu z Cieszyna do innego misata nie bylo mowy. Ciekawe czy założenie klimatyzacji w cieszynskim teatrze okaże się droższe od reogranizacji komunikacyjnej Wroclawia i wybudowania tam miasteczka festiwalwego. tak napisales szanowny kubaku w jednym z postów...
Jakkolwiek Gutek uargumentuje swoją decyzje - moim zdaniem poszedl na latwizne. Chyba ze Gutek po prostu znudzil sie Cieszynem - festiwal o 6 letnie tradycji 3 razy zmieniał swoje miejsce- niezbyt to chyba dobrze wróży na przyszłość...Mimo wszystko dziekuje organizatorom za wszystko co dla Cieszyna zrobili. Wszystko co dobre musi się kiedyś skonczyc -tylko czy w tym przypadku naprawde musialo...

freerock

Na forum od:
2 sie 05, 19:48

Post 24 paź 05, 15:47

A mnie po prostu zrobiło się smutno i trudno mi uwierzyć, że tam będzie lepiej. Kocham Cieszyn i kocham ten klimat, który zawsze mi towarzyszył gdy tam byłem. Horyzonty stały się dla mnie stałym punktem, Nawet ostatnio zastanawiałem się, jak załatwić sobie urlop na 6 festiwal. Przykro mi... Do Wrocławia raczej nie pojadę bo po prostu nie będzie mnie na to stać...
Przykro mi.

kubak

Na forum od:

Post 24 paź 05, 15:52

Ja pamiętam, że już w zeszłym roku pojawiały się plotki, że organizatorom z miastem nie idzie się dogadać, że miasto nie wykazuje ani pomocy, ani inicjatywy, ani chęci, ani wyobraźni. Nie wierzę, że to było tak, że Gutek przyjechał pewnego pięknego dnia do Cieszyna i wymówił umowę. Przeprowadzka z pewnością była ostatecznością - przecież dla organizatorów to ogromne zamieszanie.
Dla nas informacja ta może być zaskoczeniem, bo organizatorzy oficjalnie nie informowali nas o swoich negocjacjach i problemach - po co by mieli to robić? To byłby skrajny nieprofesjonalizm. Ale czym jest zaskoczony Prezydent Cieszyna to nie wiem - wystarczy przecież spojrzeć na zestawienie z mojego poprzedniego posta.

Stalker

Na forum od:
31 lip 05, 15:27

Post 24 paź 05, 16:09

Nowe Horyzonty we Wrocławiu - proponuję nadać im skrótową - tak jest dżezi - nazwę HoryWrocław........................

Pomysł jest dla mnie chory. Skończy się festiwal, bo ludzie pojadą - sam o tym myślę - do Zwierzyńca czy Ińska. Sądzę, że wielu ludzi nie będzie stac na przyjazd i pobyt we Wrocławiu. A na pewno nie bedzie tej offowej, unikalnej, wyluzowanej, wyautowanej i bezstresowej atmosfery małego miasta. Co duże miasto, to duże miasto. Uciekałem do Cieszyna z metropolii właśnie dla takich klimatów. Do Wrocławia może przyjadę, choćby z ciekawości dla repertuaru i twórców. Jeśli mnie rozczarują, zamiast na 7. edycję wybiorę się gdzie indziej.

blueoko

Na forum od:
24 paź 05, 13:55

Post 24 paź 05, 16:12

Dokładnie, przecież to nie jest żaden kaprys organizatorów, ale realia. Może nam się to nie podobać (mnie tez sie nie podoba i to nawet bardzo), ale nie wariujmy. Czy ktoś słyszał, żeby w naszym pięknym kraju organizacja imprez kulturalnych była intratnym interesem??? a może być jeszcze gorzej (patrz: wyniki wyborów)... może więc dajmy sobie spokój z wyzwiskami i cieszmy się że ten festiwal wogóle istnieje

Stalker

Na forum od:
31 lip 05, 15:27

Post 24 paź 05, 16:13

Naiwnym byłby ten, kto by myślał, że na festiwalu ktoś traci kasę...

Freak_lodz

Na forum od:

Post 24 paź 05, 16:26

czytam mail od pana Gutka...noj niby ok...ale w tak duzym miescie ...ten Festival zamieni sie jedynie w nastepny sped...ludzi z duza iloscia kasy...
Say what you mean
Mean what you say
Say what you feel
Feel what you say

blueoko

Na forum od:

Post 24 paź 05, 16:32

(to, co wyżej było odnośnie kubaka, a nie stalkera)

blueoko

Na forum od:

Post 24 paź 05, 16:34

pewnie nikt kasy nie traci, ale z oskarżeniami o komerche byłabym ostrożniejsza

kufel

Post 24 paź 05, 16:54

masakra poprostu!! Panie Romanie, czemu komercha Pana pochłania?
Teraz bedzie full trendi pozerów na festiwalu i już kompletnie klimat tego festiwalu upadnie :(

Wojtek

Post 24 paź 05, 17:07

Beznadzieja - tyle mogę z braku czasu...
Wolę oglądać filmy w gorszych warunkach, ale w sympatycznym Cieszynie. Wrocław to duże miasto, jest bardzo ładne, ale cały sens festiwalu polegał na odcięciu się od świata na te kilka dni...
Można było i wypocząć i nasycić się sztuką. Już widzę nas biegających po Rynku pomiędzy chmarami turystów z Japonii i Niemiec...
Zresztą - ja nie jadę.
Koniec.
Wielka szkoda - ale pozostają piękne wspomnienia!
Pozdro
W.

una

Na forum od:
15 kwi 05, 20:01

Post 24 paź 05, 17:21

jestem z wrocławia i naprawdę uwielbiam to miasto, ale z przykrością stwierdzam, że absolutnie nie nadaje się na ten festiwal. po pierwsze - miasto jest bardzo duże, kina są porozrzucane w różnych miejscach. nie wyobrażam sobie przenoszenia się z jednego do drugiego (tym bardziej, że tu ciagle trwają jakieś utrudniające ruch remonty). po drugie - ilość mieszkańców sprawi, że festwialowicze po prostu zginą w tłumie i cały klimat przestanie istnieć. i wreszcie po trzecie - wzrosną koszty nocelgów, wrocław jest dość drogim miastem pod tym względem. jeśli już koniecznie trzeba było przenosić festiwal, czy nie nie lepiej byłoby znaleźć mniejsze miasto, w którym enh byłby na pierwszym planie, a nie jedną z wielu imprez kulturalnych?

husky

Na forum od:
5 lut 05, 12:34

Post 24 paź 05, 17:34

i nie ma kin studyjnych paru w niedalekiej odległości od siebie?? ach czyli festiwal bedzie w multipleksie.. no super super

To miałbyć nasz festiwal, nasze miasto nad Olzą a tu klapa..
"Finally We Are No One"

Freak_lodz

Na forum od:

Post 24 paź 05, 17:35

una napisał(a):jestem z wrocławia i naprawdę uwielbiam to miasto, ale z przykrością stwierdzam, że absolutnie nie nadaje się na ten festiwal. po pierwsze - miasto jest bardzo duże, kina są porozrzucane w różnych miejscach. nie wyobrażam sobie przenoszenia się z jednego do drugiego (tym bardziej, że tu ciagle trwają jakieś utrudniające ruch remonty). po drugie - ilość mieszkańców sprawi, że festwialowicze po prostu zginą w tłumie i cały klimat przestanie istnieć. i wreszcie po trzecie - wzrosną koszty nocelgów, wrocław jest dość drogim miastem pod tym względem. jeśli już koniecznie trzeba było przenosić festiwal, czy nie nie lepiej byłoby znaleźć mniejsze miasto, w którym enh byłby na pierwszym planie, a nie jedną z wielu imprez kulturalnych?

i wlasnie o te 3 punkty mi chodzilo i dziekuje ze pisze to ktos z Wroclawia...zeby nie bylo ze ja sobie wymyslam ze wRoclaw to droge miasto!
Say what you mean
Mean what you say
Say what you feel
Feel what you say

gichot

Na forum od:
13 cze 05, 21:32

Post 24 paź 05, 17:46

Ach szkoda. Lubię Wrocław, studiuję już 5 lat tutaj ale niestety nie wpadnę na festiwal w przyszłym roku. Powodem jest to, że po dwóch semestrach uciekam od hałasu, korków, smrodu spalin i temperatury, która jest o wiele wyższa niż w moim mieście (Cieszyn). We Wrocku poruszam się głównie na rowerze - da się - ale trzeba jeźdźić po chodnikach (strach jeźdźić po ulicy) i bardzo a to bardzo brakuje ścieżek rowerowych. Jeżdzenie po chodnikach za to jest bardzo stresujące, a w dodatku jak jeszcze trzeba się spieszyć to jest to dość ryzykowne. Boję się, że festiwal zabiją odległości, chyba że wszystko będzie działo się w jedym kinie np. Helios, które ma ileś tam sal... Ale byłoby to nudne. Ceny żywności we Wrocku nie są duże np na śródmieściu zdarza się że niektóre artykuły są tańsze niż w Cieszynie. Nie wiem jak to jest z noclegami. A na koniec dodam, że tramwaje tutaj też stoją w korkach co jest bardzo denerwujące - np taka stracona godzinka albo pół. Na koniec życzę wszystkiego dobrego ENH we Wrocławiu, może mimo obaw się uda!

Cieszyniak

Post 24 paź 05, 17:54

Całej tej sytuacji po prostu nie rozumiem i postrzegam ją w kategoriach absurdu.A myślalem, że dotyczy ona tylko polskiej polityki i kulturę omija. Najwyraźniej się myliłem...Naprawde bardzo szkoda. Boje sie tylko tych lipcowych wieczorów w Cieszynie...

Cieszyniak

Post 24 paź 05, 18:06

Czy p. Roman pojawi sie na forum i wyjasni wszystkie nasze watpliwości. W takiej sytuacji uwazam jest nam to po prostu winny. Bardzo chętnie porozmawiałbym też z p. Fickiem/burmistrzem/... ciekawe co on ma na ten temat do powiedzenia...

WanilioweNiebo

Na forum od:
9 lut 05, 0:00

Post 24 paź 05, 18:22

wrrrr we wrocławiu zginie wszystko to co udalo sie storzyc w cieszynie...nie bedzie sie wpadac na kazdym rogu..w kazdym sklepie na festiwalowiczow...nie bedzie juz tej atmosfery..i wszystkich beda rozjezdzac samochody ...

zastanowie sie 15 razy zanim zdecyduje sie na festiwal w 2006 roku...
I mam dziwne przyzwyczajenia, lubię patrzeć w Twoje oczy kiedy pada i leżąc na krawężniku opowiadać Tobie jak wygląda świat.

Peether

Na forum od:
24 paź 05, 12:07

Post 24 paź 05, 18:50

Wrocław, rzeczywiście, jest dość tani
myślę, że nie jest problemem wynajęcie miejsca w którymś z akademików za nie więcej niż 20 zł za dobę, w wakacje świecą one pustkami i sobie dorabiają
nie jest problemem zjedzenie obiadu w którymś z dziesiątków barów mlecznych (w dobrym znaczeniu tego słowa :P ) za nie więcej niż 5 zł
10-dniowy bilet na komunikację miejską kosztuje 20 zł (chociaż jeszcze nie tak dawno koztował 13) - mówięo ulgowym, oczywiście, normalny 2x więcej
no i rzeczywiście, koło teatru muzycznego, który ma dość sporą widownię, są dwa kina - atom i warszawa, jest jeszcze trzecie, ale hmm....
powiedzmy, że repertuar w nim jest z lekka nieartystyczny - kino dworcowe, podobno kiedyś puszczano w nim dobre, polskie filmy, teraz głównie niemieckie i francuskie ;)
od biedy mogła by być widownia filharmonii wrocławskiej
wszystkie te miejsca są w odległości dziesięciu minut drogi od siebie, jeśli nie brać pod uwagę filharmonii, to nawet pięciu, przy jednej ulicy....
są też inne miłe kina, np kino lalka przy ul. prusa....
także z grubsza rzecz biorąc, żadna z tych rzeczy nie jest wielkim problemem, myślę......
znacznie gorzej jest z mikroklimatem, duszno, parno, parno, duszno, kurz, spaliny
no i to, że festiwalowicze zginą w tłumie, przepraszam za określenie, zwykłych ludzi......
z pewnością będzie to całkiem inny klimat, dużo gorszy, bez porównania do cieszyna :(
no i te remonty.... to istna rzeź będzie przecież......
cada dia se la traga mi corazon.....
mala vida......

hermesmarana

Na forum od:
24 paź 05, 18:10

Post 24 paź 05, 18:53

no tak czytam i czytam i myślę i muszę się ustosunkować do kilku rzeczy. jestem z wro, więc wiem co mówię ;)

bezpieczeństwo - z tym w nocy jest naprawdę luz, zwłaszcza w ścisłym centrum. nie nie katowice ani wawa. nawet jak od/do dziewczęcia i z/do pracy w ponoć "zaklętych rewirach" (śródmieście) o trzeciej w nocy na rowerku - nikt mnie nie zaczepiał. a rynek i okolice to już wogle bajka. w sumie - to na pewno nie gorzej niż w cieszynie

komunikacja - tu jest ból, głównie przez wieczne remonty. ale na rowerki jest szansa i da się - ja prawie z mojego nie zsiadam, a robie i po 30km dziennie między dwoma uczelniami, pracą, domkiem ...

klimat - jest. ale na pewno ENH trochę zgninie w mieście. paradoksalnie jednak, we Wro w wakacje nic sie dotąd nie działo, studentów nie ma i głównie niemcy paradują po ulicach i amerykańce. więc te kilka tysięcy festiwalowiczów będzie jednak widać. nie tak jak w cieszynie, ale nie tak źle jak w wawie czy krakowie.

kina - no, tu to jest problem. kin było we wro z 50, ale tak je konsekwentnie zamykali, że zostały 2 multipleksy (+ 2 w budowie, ale do 2006 nie zdążą) - jeden na obrzeżach drugi (Helios) w ścisłm centrum. obawiam się że to helios wchłonie festiwal. poza tym jest atom, lalka, warszawa i coś daleko od centrum. może wykorzystają teatr muzyczny , teatr polski albo otworzą na nowo dawnego Oskara - wtedy by się dało. w Oskarze mogliby zrobić taką wrocławską kinową siedzibę Gutka - tm były bodaj trzy sale, w tym jedna b. duża.... bądź co bądź - trochę nie widzę

noclegi - no, hotele to na pewno droższe. ale jest kilka (naście) schronisk młodzieżowych (za ok 18-20zł noc - i to w centrum) i mnóstwo akademików, szkół, przedszkoli etc. które można zaadaptować na festiwalowe schroniska - i tak przecież latem stoją puste. pola namiotowe też są, choć oczywiście nie w centrum ale myślę, że z noclegami będzie mniej problemu niż w cieszynie i to także z tymi tanimi....

generalnie - ze wspomnianych minusów widzę głównie dwa: nie będzie takiej "elitarności" i klimatu że wszyscy jesteśmy z "jednej rodziny". no i komunikacja. a co do reszty... to się zobaczy.

ja mam mieszane uczucia - z jednej strony dół, a z drugiej - troche mnie to cieszy, bo jak wspomniałem, wro było wakacyjną pustynią kulturalną.

jednego jestem pewien - z dużych miast w polsce nie mogli lepiej wybrać. chyba że trójmiasto.

pzdr
=== as cool as jarvis cocker ===

Peether

Na forum od:
24 paź 05, 12:07

Post 24 paź 05, 18:53

no i raczej chyba się tutaj zjawię
tzn we wrocku
miejsce nie jest tak ważne
ludzie są NAJWAŻNIEJSI
no i filmy czasem też
:)
są ważne :P
cada dia se la traga mi corazon.....
mala vida......

eddiepolo

Na forum od:
30 lip 05, 5:48

Post 24 paź 05, 19:03

A panu Gutkowi już dziękujemy...
Ostatnio edytowano 24 paź 05, 19:04 przez eddiepolo, łącznie edytowano 1 raz

blueoko

Na forum od:

Post 24 paź 05, 19:03

TEJ atmosfery na pewno już nie będzie, to niemożliwe wsród spalin i mrowia nieokreślonej gawiedzi, a "off" choć pewnie w repertuarze festiwalu pozostanie, z realu jednak zniknie, bo będziemy musieli funkcjonować jak najbardziej "in"... to oczywiste, że dla większości z nas plusy przeprowadzki są właśnie minusami... możemy sobie pochlipać za cudnym cieszynem, za tym że wraz z nim coś się kończy, ale z werdyktem poczekajmy może do następnego cieszyna (ooo, sorry, samo tak sie pisze, mam na myśli 'festiwalu')

dolores haze

Na forum od:
14 cze 05, 23:55

Post 24 paź 05, 19:09

hello ja mieszkam od urodzenia we wroclawiu i pomimo duzego zalu z powodu zrezygnowania z cieszyna to jednak pozwole sobie wymienic pare plusow ktore - choc z racji tego ze tu mieszkam nie muza przemawiac do kazdego to jednak pozwola spojrzec na ta sytuacje z innej strony.

nie martwi mnie to wzystko tak bardzo miedzy innymi dla tego ze mialem okazje uczestniczyc w teatralnym festiwalu dialog ktory jest nieporownywalnie mniejszym przedsiewieciem ale rownie prestizowym i on udal sie znakomicie.czemu ma sie nie udac z nh?

- infrastruktura jest naprawde niezla mamy mulitiplex (helios) w centrum miasta i 3 "mniejsze" kina (warszawa,atom,lalka) w odleglosci 5min od rynku do tego dodalbym teatr muzyczny Capitol, nowoczesny teatr polski, swiezo wyremontowana opere dolnoslaska - ktora z pewnosca moglaby przejąc role reprezentacyjnego obiektu kinowego, teatr lalek i baza kinowa jawi nam sie calkiem niezle.
- zakwaterowanie - mysle ze przy dofinansowaniu wladz spokojnie udaloby sie wykorzystac aakdemiki w centrum miasta (np. polibudy na podwalu) ktore nie powinny byc drozsze niz te w cieszynie (mysle ze gutkowi & co. powinno zalezec rowniez na studentach ktorych w cieszynie mnostwo) , campingi choc nieco oddalone od miasta rowniez nie sa problemem i dobra wola "gory" powinna byc taka zeby dalej koztowaly 8zl/dobe(to sie da zrobc) poza tym wzorem np. Talina moznaby zrobic strzezony camping w okolicach centrum - byloby niezle i z lekka ekstrawagancko (badz co badz klimat na campingach jest zawsze)
- jedzenie - nie wiem jak z "misiem i mewa" w wakacje bo wtedy z nich nie korzystam ale sa to bary mleczne z prawdziwego zdarzenia i smaczny obiad za 4-5 to standard.
- piwo - knajp u nas multum a cena piwa to 5-6zl wiec tak jak w cieszynie (osobiscie polecam moja ulubiona Pracoffnie na wieziennej, i maniana, gumowa roza, bezsennosc i cale mnostwo innych.
- klub festiwalowy moglby byc np. na placu wolnosci (3min od rynku)
- rowerem tez sie da jezdzic
- np. festiwal moglby podpisac umowe z mpk i na karnet w autobanah i tramwajach mozna by jezdzic for free.
poza tym moze miasto sie sprezy i cos nam emxtra zafuduje z okazji festwalu panu Dutkiewiczowi zalezy na prestizowym festiwalu i to jest dobra opcja bo nh robia sie coraz lespze.
zdaje sobie sprawe ze to nie to samo co smazony syr i radegast , ani nie teatr i. mickiewicza ale w wakacje wroclaw jest naprawde przyjazny i mysle ze nie az tak narazony na przypadkowych widzow jak naprzyklad pazdziernikowy festiwal w warszawce. nie przesadzajcie z niemcami i z japonczykami bez paranoi. ja sie w sumie ciesze. (ale zaluje rowniez.)
sorry za dlugi post.
btw. nie liczylbym na zamykanie ulic z okazji festiwalu.
pzdr
we can wipe you out
anytime

dolores haze

Na forum od:
14 cze 05, 23:55

Post 24 paź 05, 19:15

kurde takdlugo pisalem ze nieco zdublowalem post hermesmarana i peethera. sorry
we can wipe you out
anytime

nadrazil

Na forum od:
6 sie 05, 10:55

Post 24 paź 05, 19:18

Mieszkam we Wrocławiu od dwóch lat i kiedy zobaczyłem news o przenosinach to się ucieszyłem. Cieszyn oczywiście ma swoje dobre strony, o których wszyscy piszecie, ale Wrocław nie jest złym miejscem.
Po pierwsze kina. Jest ich sporo Atom, Warszawa, Helios leżą blisko siebie, do tego można jeszcze dodać Dworcowe. Ponadto jest jeszcze Lalka (niestety daleko - tramwajem m/w 6 przystanków od Heliosa - ale to i tak jest zaledwie 15 minut jazdy; piechotą m/w 30 minut), i Lwów (6 przystanków od Warszawy; piechotą to już spory kawał). Więc komunikacja miejska będzie wskazana, o ile w tych kinach będą festiwalowe filmy. Jeśli w grę wchodziłyby jakieś teatry to, Teatr Muzyczny Capitol - trochę mniejszy od Teatru Wielkiego w Łodzi. W Centrum jest jeszcze Teatr Współczesny, i jeszcze kilka innych. Tak czy owak na odległości nie można narzekać.
Po drugie rowery. Można się poruszać na nich niemal wszędzie. We Wrocławiu jest najwięcej dróg rowerowych wśród wszystkich miast w Polsce.
Po trzecie noclegi. Jest sporo małych Hoteli i Schronisk, które są w Centrum miasta. Ceny ok. 20 zł za dobę. Pola namiotowe też są niestety niezbyt blisko, ale zawsze w tej sprawie można coś wykombinować. Oprócz tego kwatery prywatne. Studenci opuszczają swoje mieszkanka w czerwcu i setki mieszkań stoi pustych na czas wakacji. Więc przypuszczam, że będzie można na cały festiwal wynająć sobie takie mieszkanie od właścicieli.
Po czwarte komunikacja. Jeździ często i wszędzie. Korki i roboty drogowe to oczywiście problem, ale obecnie pomiędzy omawianymi kinami nie ma żadnych objazdów. Korki są jak zawsze w centrum. I w kilku newralgicznych punktach miasta. Ale uwierzcie mi nie dotyczy to kin w których prawdopodobnie będzie się odbywać festwial.
Po piąte jedzenie. Bar Miś oferuje obiady dwudaniowe od 4 zł, m/w 10 minut od kina Helios i 15 od Warszawy i Atomu. I nie tylko Bar Miś bo obok jest jeszcze kilka tego typu knajpek. Mnóstwo małych Barów gdzie za około 10 zł też się zje solidny posiłek. No i markowe restauracje oczywiście odpowiednio droższe. Porównując z Cieszynem, byłem 2 razy, to jeśli nie gotuje się samemu obiadków, to na pewno jest drożej niż we Wrocku!!! Oczywiście trzeba wiedzieć gdzie iść na obiadek, bo też można przepłacić. A ceny w sklepach, takie same jak wszędzie.
Po szóste bezpieczeństwo. Wszędzie są tzw dresy, nawet we Wrocławiu, ale w centrum stanowią oni mniejszość, a co ciekawe są zupełnie obojętni na ludzi wyglądających inaczej niż oni. Do tej pory nie spotkałem się z żadnymi przejawami agresji w stosunku do mnie czy też do innych osób. I o 3 można wracać bez żadnych obaw do domku.
Po siódme atmosfera. To od nas będzie zależało, jaka ona będzie. Jeśli się będziemy trzymać razem to będzie to kolejny wspaniały festiwal. Obrażanie się nic nie da, skoro się już stało. Może własnie powinniśmy się zebrać do kupy a nie psioczyć. We Wrocławiu jest świetnie. Jest zielono, mnóstwo fajnych miejsc, itd, itp. Miejscami podobnie do Cieszyna :) Naprawdę.
Po ósme filmy. Dla mnie to było zawsze najważniejsze na festiwalu. Atmosfera była w porządku, ale jakoś nigdy zbyt wielu osób nie poznałem. W kinach również irytowało mnie zachowanie coniektórych. I przypuszczam, że to się nie zmieni. Karnety i rezerwacje powinny załatwić sprawę przypadkowości widzów na filmach. Filmy, jak zawsze będą na pierwszym miejscu.
Ja się nie obawiam. Choć żal tego co nie wróci.
Ale najważniesze jest ciągle poszukiwać i dzięki tej zmianie, każdy znajdzie coś nowego dla siebie. Mówię tu za siebie. Chciałbym Was jakoś przekonać, że nie powinno być tak źle, jak niemal wszyscy piszecie.
Po dziewiąte ceny biletów. Do Atomu i Warszawy, Lalki i Lwowa są po 12zł. Ale istnieje możliwość zakupu karnetów, np. w Atomie (np. 5 seansów za 40zł) Więc nie obawiałbym się o to, że będzie drożej, przeciwnie, będzie taniej.
Po dziesiąte, ja przyjadę tramwajem, albo autobusem, albo rowerem i wezmę sobie urlop na ten czas, może w końcu wykorzystam karnet w 100%.
Pozdrawiam Was
"W istocie, robię kino nie tylko wtedy, kiedy robię zdjęcia. Robię filmy, gdy śpię, gdy jem śniadanie, gdy czytam, kiedy z wami rozmawiam." Jean-Luc Godard

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przeprowadzka do Wrocławia