1945

Filmy 17.NH - wypowiedz się!
Avatar użytkownika
lapsus
 
Posty: 4
Na forum od:
1 maja 07, 14:09

Post 10 sie 17, 22:41

Najważniejszy film festiwalu. Sa filmy wazne artystycznie, są filmy ważne politycznie, są filmy ważne społecznie itd. 1945, film o tych którzy wracają, jest ważny ze wszystkich tych powodów. NAJWAŻNIEJSZY FILM FESTIWALU i kolejny głos w dyskusji o holocauście. I kolejny dowód na doskonałą kondycję kina węgierskiego. Polacy i Węgrzy-wspólny los.

hermanstopek
 
Posty: 75
Na forum od:
29 lip 12, 1:31

Post 13 sie 17, 13:18

Czy najważniejszy to nie wiem, ale niewątpliwie wnikliwy obraz zamętu moralno-społeczno-politycznego jaki zapanował po kataklizmie II wojny światowej, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
lapsus napisał(a): Polacy i Węgrzy-wspólny los.

Należy jednak pamietać, że Wegry należały do Osi Berlin-Rzym-Tokio do późnej jesieni 1944 r., jeszcze w październiku ster rządów w Budapeszcie dzierżyła skrajnie faszystowska Partia Strzałokrzyzowców.
Czytając uzasadnienie werdyktu nagrody FIPRESCI dla filmu "Western", uderza jak bardzo celnie recenzuje również film Ferenca Toroka : "Film proponuje "nowe horyzonty" poprzez twórcze wykorzystanie konwencji tradycyjnego gatunku westernu, aby opisać ...świat, naznaczony lekiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur; ,,swiat , w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka...".
"1945" można również potraktować jako komentarz do dramatycznego problemu migracyjnego jaki dotknąl państwa europejskie w XXI w.


Powrót do 17.NH - Każdy ma swoje kinocron